
Pasvalio Visuomenės sveikatos biure rugsėjo 27 dieną lankėsi gydytoja – dietologė Virginija Genovaitė Vilemienė. Lektorė skaitė paskaitą tema ,,Mitybos reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui ir prevencijai“. Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugelį metų yra pagrindinė mirtingumo priežastis Lietuvoje. Neretai dėl tokios gyvenimo baigties atsakingi patys žmonės. Gydytoja teigė, kad 50 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo, 20 proc. sveikatą lemia genai, 20 proc. - aplinka, 10 proc. - medicinos/sveikatos apsaugos kokybė. Vienas iš pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių yra netaisyklinga mityba.
Paskaitos metu gydytoja–dietologė siūlė didesnį dėmesį sutelkti į tai, ką valgome. Stengtis sumažinti gyvulinės kilmės riebalų kiekį maiste. Lektorė paaiškino, kad reikėtų rinktis liesą mėsą – paukštieną, triušieną, patarė vengti riebių padažų, riebaluose paruoštų patiekalų. Patiekalai turėtų būti verdami, troškinami. V.G.Vilemienė pažymėjo, jog labai svarbu valgyti daug skaidulų turinčio maisto: košių, daržovių, vaisių. Rekomendavo valgyti daugiau žuvies. Taip pat paskatino klausytojus mažinti cukraus ir druskos vartojimo kiekį, ypač tiems žmonėms, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs, bei sergantiems cukriniu diabetu. Skatino nepamiršti fizinio aktyvumo naudos.
Gydytoja-dietologė kalbėjo apie tai, kad daugelis žmonių nekreipia dėmesio į gyvenimo būdą ir geriau vartoja tabletes, tikėdamiesi, kad jos padarys stebuklą. Klausytojai buvo supažindinti su MTL cholesteroliu, kuris vadinamas „bloguoju“ ir DTL, kuris vadinamas „geruoju“, o taip pat su jų normomis. Lektorė pabrėžė, kad cholesterolio randama tik gyvulinės kilmės produktuose, o jis pasigamina per eilę cheminių reakcijų. 70 proc. cholesterolio gaminasi kepenyse ir tik 30 proc. gaunama su maistu. V. G. Vilemienė paskaitos metu paaiškino kiek per dieną reikėtų suvartoti riebalų, angliavandenių, baltymų, kilokalorijų.
Lektorė pabrėžė, kad reikia vengti antsvorio ir nutukimo, nes nutukimas, nesveika mityba aukštas kraujo spaudimas tarpusavyje susiję dalykai, kurie daro neigiamą poveikį sveikatai. Gydytoja-dietologė paskaitoje suteikė žinių apie tai, kokia turėtų būti mityba, kad kraujo spaudimas sumažėtų, sustiprėtų širdies ir kraujagyslių sistema ir, kad nereikėtų vartoti vaistų. Klausytojams buvo paaiškinta kas tai yra ,,Sveikos mitybos lėkštė“ ir kokie maisto produktai ją turėtų užpildyti. Lektorė pabrėžė kaip yra svarbu aprūpinti savo organizmą maisto skaidulomis. Ypatingas dėmesys sutelktas į Viduržemio jūros dietą. Viduržemio jūros valstybių mityba ir gyvenimo būdas leidžia tenykščiams gyventojams jaustis sveikesniems. Juos rečiau vargina aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas. Tyrimais įrodyta, kad šio regiono mityba palankiausiai veikia širdį. Viduržemio jūros virtuvei priskiriamos visos kulinarinės tradicijos, esančios aplink Viduržemio jūrą. Vartojami panašūs maisto produktai. Tarp šių produktų yra alyvuogių aliejus. Tai viena vertingiausių aliejų rūšių, jame yra iki 80 proc. mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios svarbios cholesterolio apykaitai ir širdies bei kraujagyslių ligų profilaktikai. Taip pat regiono mityba gausi žuvyje ir jūros gėrybėse esančių omega-3 riebiųjų rūgščių. Lektorė pabrėžė, kad labai svarbus alyvuogių aliejus dar dėl to, kad jis turi daug antioksidantų. Na ir žinoma tai, jog daržovių reikia vartoti daugiau, negu vaisių.
V.G.Vilemienė pateikė nemažai receptų, kuriuos lengva pasigaminti ir taip eiti pirmyn link sveikos gyvensenos. Gydytojos–dietologės žodžiais būtina skaityti produktų etiketes, derinti maisto produktus, nepersivalgyti. Ji rekomendavo vartoti įvairius riešutus. Žmogaus organizmui labai svarbios yra omega 3 riebiosios rūgštys. Jų gausu graikiniuose riešutuose.
Gydytoja–dietologė paminėjo, kad žmogui suteikti tinkamą energiją ir priežiūrą – visai nesunku, reikia tik noro ir šiek tiek žinių. Taigi galime padaryti išvadą, kad žmogų sendina ne metai, o neatsakingas požiūris į savo sveikatą.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ala Markevičienė
Simonos Pyragytės nuotraukos
